Rasy
ludzkie
Waref
Psychologia społeczna Warefów
Warefy są rasą wysoko ceniącą swoje zasady społeczne. Ich instynkt stadny jest silniejszy niż u innych ras, dlatego łatwiej przychodzi im dostosowywanie się do zdania otaczających ich osób. Z drugiej strony jednak, ich tożsamość rasowa jest równie dużą siłą. Pielęgnowanie lokalnej, bogatej kultury ich świata jest dla większości Warefów priorytetem. Niechętnie podchodzą do nowych wynalazków i zmian kulturowych, zwłaszcza narzucanych zewnętrznie. Paradoks połączenia łatwego ulegania manipulacjom otoczenia oraz silnej tożsamości indywidualnej sprawił, że wpierw wśród Warefów najszybciej rozprzestrzenił się pomysł rebelii przeciwko narzucanej władzy.
Wilcza postać, którą mogą przyjmować Warefy stanowi ważną część ich kultury, lecz jej postrzeganie może być skrajnie różne. Część członków rasy uznaje ją za najważniejszą formę ciała Warefa. Nadużywa jej, żyjąc w lokalnych stadach w dziczy z dala od cywilizacji. Inna część niemal nigdy nie przyjmuje wilczej formy. Uznaje ją za relikt kultury – cenny, lecz już nieużyteczny w ludzkim społeczeństwie. Pomimo tego większość Warefów znajduje się gdzieś po środku. Żyją w cywilizowanym społeczeństwie, jednak okazjonalnie używają wilczej formy przy rozrywkowych polowaniach lub obchodach kulturowych.
Wilcza forma
Warefy jako jedyne potrafią przyjmować formę inną niż ludzka bez specjalnych umiejętności Shyiamy. Każdy Waref jest w stanie przyjąć wilczą formę w wieku około pięciu-sześciu Errarów, czyli pełnej dojrzałości fizycznej. Jej przyjmowanie podczas kilku pierwszych prób jest trudne i najczęściej odbywa się pod opieką doświadczonych członków rasy. Nie pojawiają się jednak wyjątki w kwestii pełnego opanowania tej umiejętności przez Warefy.
Barwy sierści są najczęściej podobne do barwy włosów, ogona i łap ludzkiej postaci Warefa. Wysokość zwierzęcej formy w kłębie sięga od jednego do nawet dwóch metrów. Tak duża wielkość stanowi znaczną przewagę w każdej walce, lecz wilcza forma niemal kompletnie ogranicza używanie Shyiamy. Przy zbyt długim używaniu również ogranicza funkcje kognitywne. Powrót do ludzkiej formy może być utrudniony jeśli wilk otrzymał duże obrażenia fizyczne. Poza tym wyjątkiem jednak, powrót jest zawsze łatwiejszy od przemiany.
Dojrzewanie
Średnio w wieku 3 Errarów Warefy usamodzielniają się od opiekunów. W tym wieku również zostają prawnie pełnoletni i dopuszczeni do brania udziału w wyborach politycznych i pracy. Dorastanie fizyczne organizmu Warefa odbywa się do 5 Errara życia. Wtedy Waref jest w stanie opanować umiejętność przyjmowania wilczej formy. Pełen potencjał Shyiamy oraz dojrzałość mentalna są osiągane przeciętnie w wieku 15 Errarów.
Ogon, uszy i dolne kończyny
W ludzkiej formie Warefy posiadają kilka wyróżniających je cech anatomicznych. Ich uszy są wydłużone do wysokości czubka głowy i pokryte sierścią. Są w stanie obrócić się o sto osiemdziesiąt stopni i skierować w dół do kąta czterdziestu pięciu stopni od pionu. Ich barwa najczęściej jest zbliżona lub równa barwie włosów.
Wilczy ogon przyjmuje różne długości oraz formy w zależności od odmiany danego wilka. Może być pokryty długim, sztywnym włosiem tylko w jednym kierunku lub mieć większą objętość przy bardziej puszystej sierści. Jego forma i barwa najczęściej odpowiada wilczej formie Warefa. Podobnie jak dolne kończyny zbliżone anatomią do wilczych łap, przez co członkowie rasy poruszają się na poduszkach palców. Niewiele Warefów jednak używa ich zalet do chodzenia boso, więc w Wikanii wynaleziono wiele typów obuwia dostosowanego do ich indywidualnej anatomii.
Wygląd
Oczy bursztynowe
Włosy każdego naturalnego koloru
(prócz czarnego)
U mężczyzn występuje zarost na twarzy
(w wieku 6 Errarów)
Shyiama koloru pomarańczowego
Uzębienie mięsożercy
Wilcze uszy, ogon i dolne kończyny
(od kolan)
Średni wzrost 1.70-2.10m