Światy
Wordenii

Vamperia

Geologia świata

Większość zwierząt w Vamperii jest przystosowana do życia w lesie bądź na stepach. Przeważają dzikie zwierzęta roślinożerne różnych rozmiarów. Umiarkowana pogoda pozwala na utrzymanie pól uprawnych, które zajmują znaczną część terenów zaludnionych. Większość obszaru Vamperii porastają gęste lasy liściaste i iglaste, niekiedy przystosowane do ruchu turystycznego.

Klimat jest umiarkowany i chłodny. Świat jako jedyny posiada zmienne pory roku oraz nieprzewidywalną pogodę. Występuje ciepłe lato i mroźna zima z opadami śniegu. Niebo często jest zachmurzone, przez co przybiera szarą barwę. Przy kompletnym braku chmur ma barwę wyblakłej purpury, z gasnącym światłem zmienia się w ciemną czerwień. Źródło światła jest widoczne i zachodzi na pół doby. Vamperia jest jedynym światem w którym można zaobserwować czyste niebo nocą, a w tym gwiazdy i księżyce. Ograniczenia technologiczne nałożone przez stwórców nie pozwalają na ich badanie, więc są one uznawane za specyficznie oświetlone drobiny minerałów w atmosferze.

Przeważają tereny nizinne oraz nizinno-wyżynne. Najczęstszym krajobrazem są pola uprawne, łąki oraz lasy przecinane długimi, szerokimi rzekami. Centralne punkty zaludnionych okręgów charakteryzują szeroko rozwinięte metropolie.

Polityka świata

Władza wykonawcza
i ustawodawcza

Władzę Vamperii kontroluje król Hadenii i ma prawo wprowadzać nieuzgodnione z rządem ustawy. W Vamperii panuje monarchia parlamentarna. Władzę ustawodawczą sprawuje demokratycznie wybrany parlament w ustroju wielopartyjnym. Królową jest Riley Maverson. Przysługuje jej prawo do wstrzymania ustaw przed przejściem do władzy wykonawczej pod warunkiem wprowadzenia zmian, lecz nie może ich całkowicie odrzucić. Władzę wykonawczą sprawuje królowa w porozumieniu z premierem, którym staje się lider zwycięskiej w wyborach partii, oraz należący do niej ministrowie.

Bezpłatne usługi
socjalne

Podstawowa edukacja oraz niezbędna opieka zdrowotna są w Vamperii bezpłatne. Mieszkanie przydziałowe o niskim standardzie jest możliwe do uzyskania za przedstawieniem umowy stałego zatrudnienia, niezależnie do zarobków. Wszystkie pozostałe usługi oraz pożywienie i przedmioty są płatne.

Wiodące dziedziny gospodarcze

Dzięki wysokiej średniej inteligencji mieszkańców Vamperii najlepiej rozwijającą się dziedziną jest technologia. Pomimo ograniczeń nałożonych przez stwórców, znaleziono tam wiele legalnych sposobów na stworzenie nowych wynalazków nie znanych nigdzie indziej w Wordenii. To powoduje wzrost innowacji w wielu dziedzinach, takich jak architektura i przetwórstwo surowców. Rolnictwo nie jest równie ważną dziedziną jak w Wikanii, jednak wciąż rozwija się z naciskiem na uprawę rolną.

Saher Grei

Saher Grei to jedyna prywatna organizacja militarna zarejestrowana w Wordenii. Została założona w Vamperii w 900 E.p.W. przez Rotha Morgana, jednego z pierwszych stworzonych ludzi rasy Zielonookich. Organizacja Saher Grei zapewnia usługi militarne na różną skalę każdemu mieszkańcowi Wordenii za określoną cenę, dopóki usługi te nie wchodzą w konflikt z postanowieniami stwórców, lokalną władzą lub działaniami oficjalnych sił zbrojnych.

Roth Morgan odkrył zależność między barwą tęczówki i kształtem źrenicy a potęgą Shyiamy. Badania pozwoliły mu na zaprojektowanie implantu, który po wszczepieniu w tęczówkę realnie wpływał na zdolności Shyiamy danej osoby. Jego wynalazek, przez swoją barwę został nazwany „złotym okiem”. Proces operacji, mimo prób jego złagodnienia zawsze wiązał się z silnym bólem i wykończeniem organizmu do skraju jego wytrzymałości przez silną ingerencję z Shyiamą. Wynalezienie „złotego oka” pozwoliło na stworzenie organizacji składającej się z cywili o ponadprzeciętnych zdolnościach użycia Shyiamy, dorównywając niskiego i średniego stopnia strażnikom.

Członkiem Saher Grei może zostać człowiek każdej rasy. Wykluczeni są jedynie Uskrzydleni, którzy byli wybrani do testów wojskowych przez swoje naturalne zdolności. Nawet, jeśli ich nie ukończyli i mają status cywila. Aby zostać członkiem organizacji, należy zdać szereg testów inspirowanych testami wojskowymi używanymi w światach Uskrzydlonych. Nie są one jednak skupione na wyszukaniu najbardziej wybitnych jednostek w kwestii naturalnych zdolności Shyiamy, a przeważnie sprawdzenie predyspozycji psychicznych. Poszukiwane są między innymi elastyczność moralna, niska zdolność do empatii, ponadprzeciętnie wysoka inteligencja i szybka decyzyjność. Pozytywne ukończenie wszystkich testów nie jest równoznaczne z przyjęciem do organizacji. Decyzja dotycząca każdego kandydata jest rozpatrywana indywidualnie.

Po oficjalnym zatwierdzeniu, adept Saher Grei pracuje w organizacji na stanowisku biurowym przez kilkanaście do kilkudziesięciu Errarów, zależnie od indywidualnych jednostek. Następnie podchodzi do prawdziwej inicjacji na członka Saher Grei – wszczepienia złotej tęczówki. Proces jej przyswojenia przez Shyiamę i organizm jest bolesny i niekiedy trwa do kilku dni. W przypadku, gdy organizm jej nie przyjmie, który najczęściej kończy się śmiercią, implant zostaje usunięty z oka. Adept zostaje przywrócony do życia w cywilnym szpitalu, bez możliwości ponownego aplikowania na członka organizacji. W przypadku przyswojenia złotego oka przez Shyiamę, adept staje się oficjalnym członkiem Saher Grei i po przejściu treningu jest dopuszczony do pracy w terenie.

Czarne pióro

Książka już w sprzedaży!